+420 777 096 542

Mléčné výrobky

Výrobky z kozího mléka

Naše stádo koz čítá okolo 30 dojnic. Poté co z jara odstavíme odkojená kůzlata, začínáme dojit mléko.

Kozí mléko je velmi dobře stravitelné, obsahuje vyvážený poměr minerálů a vitamínů, obsahuje velmi kvalitní bílkoviny a je tak považováno za zdravější než kravské mléko. Dokonce jsou kozímu mléku připisovány nejrůznější léčivé účinky.

Naše zvířata, chovaná s náležitou láskou a péčí, mají celoročně přístup na pastvu a jsou přikrmována pouze kvalitními krmivy (seno, obilniny, zelenina) pro optimální tvorbu zdravého mléka. V zimě jsou kozy březí a krmeny senem, takže se nedojí. K ustájení mají naše kozy k dispozici prostornou stáj s podestýlkou.

Pro zpracování mléka máme od roku 2018 novou výrobnu přesně podle všech hygienických a potravinářských požadavků a předpisů. Kozy i provoz pravidelně podstupují kontroly státní veterinární a hygienické správy.

        

V našem krámku si můžete zakoupit čertvé kozí mléko (před konzumací doporučujeme tepelně ošetřit) a další mléčné výrobky:

Čerstvý kozí sýr přírodní (bez příchuti)

Čerstvý kozí sýr ochucený – příchutě volíme podle možností statku (česnek, tymián, petžel, ořechy) a nebo experimentujeme s exotičtějšími příchutěmi (zauzená paprika, pepř…)

Kozí tvaroh – Pokud jste nikdy nejedli tvaroh z kozího mléka, tak se připravte na nečekaný gurmánský zážitek. Sám o sobě je lahodnou pomazánkou, ale můžete si jej doma připravit nasladko s ovocem nebo na slano třeba s česnekem a olivovým olejem.

Balkán – sýr naložený v nálevu, vynikající do salátů, ale třeba také do těstovin nebo k masu. Náš balkán není přesoloný jako jste možná zvyklí u sýrů z obchodu.

Pacholík – pochoutka z kozího tvarohu a kravské smetany s vanilkovým cukrem

Jogurt – z kozího mléka je řidší než z kravského, proto jej můžete pít jako osvěžující jogurtový nápoj.

Kelímky ve kterých dostanete balkánský sýr, tvaroh či Pacholíka jsou z kompostovatelného biodegradabilního plastu, nepatří tedy do kontejneru na plast, ale na kompost.